A hosszú év végi szünet után rendszerint igen fájdalmas január 2-án munkába indulni, hiszen ilyenkor még fel sem ébredt az ember a karácsonyi álomból és a szilveszteri másnapból, ráadásul nincs kilátásban hosszú hétvége sem, amelyhez el lehetne indítani magunkban a visszaszámlálást. Ilyenkor jól esik áttekinteni a naptárat és egy kicsit elmélázni azon, mikor lenne érdemes kivenni a szabadnapokat, mikor fér bele egy hosszú hétvége vagy akár egy nyaralás. Az egyik legérzékenyebb kérdés az ember életében, hogy mennyi szabadság jár neki? Minden januárban felmerül, hogy a törvény által szabályozott szabadság napok változnak-e idén? Mennyi szabadidővel gazdálkodhatok az évben? A helyzet, az, hogy létezik egy trükkös megoldás arra az esetre, ha a munkavállaló több szabadságot szeretne igénybe venni, mint amennyit a jogszabály előír a számára.
Természetesen ahhoz, hogy a fentiek megvalósulhassanak, szükség van a felettesek lojalitására is, illetve arra, hogy a munkaköre lehetővé tegyen egy rugalmasabb szervezést. A törvény ugyanis rendelkezik egy olyan esetről, aminek az alkalmazásával a dolgozó „több szabadsághoz jut”, mint amennyi ténylegesen jár neki: a munkavállalót, ha a munkáltató hozzájárulása alapján mentesül a munkavégzés alól, a kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint illeti meg díjazás.
A munkáltató tehát hozzájárulhat ahhoz, hogy a munkavállaló mentesüljön a munkavégzés
alól!
Ilyen esetben megállapodásuk szerint jár a díjazás, de az is lehetséges, hogy a felek a kiesett munkaidő későbbi ledolgozásában állapodnak meg. Remek lehetőség ez olyan dolgozók számára, akiknél a munka elvégzésének szervezése bizonyos rugalmasságot enged. Megtörténhet ugyanis, hogy a dolgozó a főnökével megállapodik abban, hogy egy hétig nem megy dolgozni, de megkapja az alapbérét egész hónapra, a kiesett munkaidőt pedig a következő hónapban ledolgozza. Ez nem minősül túlórának, és bár a tényleges munkaideje ezáltal nem csökken, de a szabadideje mégis egy héttel megnő. Egy héttel tovább süttetheti a hasát a napon, és visszatérve a „plusz” nyaralásból, jobb kedvvel dolgozik többet, így mindkét fél boldog.
Érdemes már most felvetni az ötletet!
Ajánlott persze mindezzel nem az utolsó pillanatban előrukkolni, ha ez még nem bevett gyakorlat a cégnél, ugyanis így a feletteseknek is van idejük utána nézni az ezzel kapcsolatos részleteknek és egyeztethetnek a pénzügyi osztállyal is róla. Így év elején az első napokban még úgyis nyugalom van és mindenki igyekszik újra felvenni a fonalat, ráadásul lesz mit várni újra, ha sikerül megegyezni.