A járulékok kifizetése bizony hónapról hónapra elszomorítja a cégtulajdonosokat, amikor a bérek utalását követően konstatálja, hogy milyen mélyen zsebbe kell még nyúlnia, hogy az állam felé is teljesítse az előírt kötelességeket. A jelenlegi törvények szerint ugyanis egy cég tulajdonosának, aki a saját cégében munkát végez, akkor is fizetnie kell járulékot, ha nem vesz fel havi jövedelmet. Ez alól mindössze egyetlen esetben létezik kivétel, mégpedig akkor, ha egyidejűleg az illető nappali tagozaton felsőoktatásban tanul. De mégis hogy működik mindez és miként összeegyeztethető ez a munkával?
Természetesen nem arról van szó, hogy minden cégvezetőnek azonnal vissza kellene ülnie az iskolapadba annak érdekében, hogy elkerülhesse a járulékok befizetését. Tény azonban az, hogy bizonyos esetekben igen hasznos lehet ez a törvény által biztosított „kiskapu”. Lássuk, miként is működik mindez!
A törvény szerint nappali tagozatos tanuló mentesülhet a járulékok kifizetése alól!
A jogszabály úgy szól, hogy a nappali tagozatos tanulmányok során mindenki jogosult orvosi ellátásra anélkül, hogy bármilyen járulékot fizetnie kellene ehhez. Amennyiben mindemellett egy cégben is tulajdonos az illető és dolgozik is a vállalkozásban, akkor pedig kizárólag olyan esetben kell járulékot fizetnie, ha részesül jövedelemben.
Hogy működik mindez a gyakorlatban?
A könnyebb megértéshez lássunk egy példát! Egy családi vállalkozásban a fiatal családtag tulajdonosként részt vesz a cég munkájában, ám közben még nappali tanulmányokat folytat felsőoktatásban. Ebben az esetben ha nem vesz fel jövedelmet, akkor ő nem fizet járulékot maga
után. Egy nehezen induló cégben ily módon „megspórolható” egy teljes értékű munkavállaló bérköltsége, hiszen a gyermekét minden család igyekszik támogatni, eltartani, amíg tanul. Ráadásul ha a cég tevékenységének megfelelő vagy az ott zajló munkát kiegészítő szakot választ az ifjú, még a bevétel növekedéséhez is hozzájárulhat a tevékenységével. Ezzel pedig mindkét fél csak nyerhet, legyen szó kisebb vagy nagyobb cégről.